26. SONČKOV DAN – kratek opis

11. – 21. 11. 2023

mednarodni  otroški košarkarski festival z zaključnim spektaklom

za

VIKOV MEMORIAL

Nedelja, 19. 11. 2023

ŠD SONČEK  ima  letos  tretjo nedeljo v novembru svoj dan – SONČKOV DAN. Prvi je bil organiziran leta 1998, tako da je sedaj za nami že 25 praznikov za najmlajše. Po mestu in bližnji okolici so razobešene Sončkove zastave in panoji dobrodošlice, ki želijo mladim košarkarjem dobrodošlico na Sončkovem dnevu. S tem želimo organizatorji mladim košarkarjem prikazat, da so udeleženci velikega dogodka … 

Rdeča nit Sončkovega dneva je otroški košarkarski festival. Vsako moštvo odigra najmanj tri tekme. Skupaj se na Sončkovem dnevu odigra preko 230 tekem, ki se odvijajo na 33. igriščih … Nastane pravo košarkarsko velemesto.

Tisti iz bolj oddaljenih krajev igrajo prve tekme ob 10:30, ostali pa ob 9:30.

»Naši otroci lahko igrajo prve tekme ob petih zjutraj. Celo leto čakajo,  da pridejo na Sončkov dan …« Tako nam  je pred leti dejal zlati reprezentančni trener Rado Trifunović, ko smo ga zaprosili, da bi domžalski otroci pričeli s tekmami bolj zgodaj.

Otroške ekipe so razdeljene v  naslednje starostne kategorije:

1) dečki 2010-2011,

2) dečki 2012 – 2013,

3) mala košarka (letnik 2014 in mlajši),

4) deklice 2010  in mlajše.

Znotraj teh pa še v tri  kakovostne razrede. Razrede ob prijavi določijo trenerji.

Tako si vse ekipe – vsi otroci najdejo sebi primerne nasprotnike.

Odigrati čim več tekem s sebi primernimi nasprotniki ter se pri tem tudi zabavati, se še bolj navdušiti za košarko, je glavni namen tekem Sončkovega dne.

Prav zato vsi mladi košarkarji, lani jih je bilo preko 1500, prejmejo spominske kolajne in diplome, vse ekipe pa pokale vsi so zmagovalci …

»Aleksej ima še vedno na vidnem mestu spravljena vsa Sončkova priznanja.«  Nam je ob priložnosti povedala mama zlatega Alekseja Nikolića. Sončkov dan ima še veliko podobnih »zlatih« zgodb.

Nagrade jim podelijo znani košarkarji športniki … Če se pa otroci še zabavajo, …!

 

»Kamorkoli grem po svetu, govorim o Sončku, pripovedujem o tej pozitivni zgodbi športa, košarke, Sončkovega dne, ŠD Sonček in njegovih navdušenih entuzijastih. Zame je to pravi mali čudež!«  nam je dejal priznani košarkarski trener Bogdan Tanjević, redni gost Sončkovih dni.

Prepričani smo, da je marsikateri otrok po Sončkovem dnevu še bolj navdušen za košarko …!  Na zadnjem  Sončkovem dnevu je sodelovalo preko 120 ekip iz desetih držav. Med njimi tudi mladi asi KK Partizan Beograd, Sarajeva …, ekipe iz  Češke, Madžarske, Italije, Makedonije, Črne Gore …

Lepo priznanje organizatorjem je podatek, da se večina prijavljenih ekip vrača na Sončkov dan vsako leto, nekateri že dve desetletji …

Vračamo se pa tja, kjer je lepo …

Košarkarski festival se vedno zaključi v nabito polni »novi novogoriški športni dvorani« s spektaklom – tako imenovano ALL STARS tekmo za Vikov memorial, v čast in spomin na prezgodaj preminulega Sončkovega zelo prizadevnega člana Humarja Viktorja – Vikota.

Na zadnjih treh zaključnih tekmah so skupaj z otroci igrali tudi nekdanji reprezentanti: Slavko Kotnik, Darko Mirt, Ivica Jurković, Goran Jagodnik, Roman Horvat  … Skupaj igrajo vzorniki in njihovi nasledniki!

Redni gostje na zaključni tekmi so tudi: Ivo Daneu, Miroslav Cerar,  Damir Šolman, Nikola Plečaš, Janez Drvarič …

Na zaključni tekmi se izvede tudi finale tekmovanja v prostih metih – BORISOVI PROSTI METI (v spomin na Borisa Kristančiča) in metih za tri točke – za nagrade DRAŽEN-a PETROVIĆ-a.

Najboljši prejmejo gorsko kolo, smuči, drese Dražena Petrovića, žoge …

Kdo so zmagovalci v mestu vrtnic?

Dobijo se zmagovalci posameznih skupin.

Zaradi velikega števila nastopajočih je nemogoče v enem dnevu dobiti skupnega zmagovalca. To pa tudi ni namen Sončkovega dne. Nameni so predvsem drugi, četudi zelo športni, da se mladi ob odigravanju velikega števila tekem spoznavajo, družijo, se zabavajo …

Vsi so zmagovalci!

Prvaka, skupnega zmagovalca Sončkovega dne so dobili v enem od osrednjih slovenskih dnevnikov – zapisali so, da sta zmagala mladost in Sonček.

Na Sončkovem dnevu bomo izžrebali  tudi ekipo, ki bo prejela športni dan na Soči (rafting, kajak, kopanje, košarka, piknik …) Športni dan za srečno ekipo, bomo izvedli tam, kjer vsako poletje več kot 300 otrokom omogočimo brezskrbne počitnice.  Lani so bili naši gostje otroci iz Ukrajine, enako letos …

Program je uspešno izveden tudi z vašo pomočjo, z vašim sodelovanjem. Hvala!

Da je Sončkov dan pravi večdnevni športni festival, mu  pridih športnega festivala dajo: seminar za trenerje in ljubitelje športa, delavnice fair playa, turnir za rekreativne košarkarje, igriva košarka za vrtce, po OŠ in SŠ se vrtijo športni filmi … 

ŠE  BOLJE  BOSTE  SPOZNALI  SONČKOV DAN,  ČE SI BOSTE OGLEDALI  SPODNJO FOTOREPORTAŽO  IN  VIDEO POSNETKE  IZ PRETEKLIH  SONČKOVIH  DNI.

NAJBOLJE PA BOSTE SPOZNALI  SONČKOV DAN, ČE SE GA BOSTE UDELEŽILI IN GA DOŽIVELI …!

 

DOBRODOŠLI NA 26. SONČKOV DAN!